023 221 624 Monday – Saturday 8AM – 8 PM
Department of Dentistry and Why should I choose UP
Dentistry is a very popular profession in Cambodia. It can be a very interesting and rewarding career. There are now 5 dental schools in Phnom Penh. Here at the University of Puthisastra (UP) we believe we have the best course on offer.
Dentist clinic
Why should you consider studying dentistry at UP?
Reason 1: UP is a new dental school with experienced staff, new ideas and new facilities. We take in about 60 students per year. Most of our buildings are new, and our campus is right down-town.
Reason 2: Our staff will do their best to help you succeed. We choose the best Khmer and overseas lecturers and tutors to help you. Many of our lecturers have post-graduate qualifications. At UP we make sure that our staff work hard to make your education a success.
Reason 3: We have possibly the best dental simulation laboratory and student dental clinic in Cambodia - with 30 top quality Japanese mannequins, and 15 Japanese dental chairs. Students can practice the dental techniques (for example cavity preparations) before actually treating patients.
Reason 4: UP cares for its students. It has a “Wall of Fame” to recognize top students. It has clubs for extra-curricular activities, as well as clubs to help students to succeed in their studies. Our Student Affairs office is very active in looking after students’ needs.
Reason 5: UP listens to students’ feedback.   Each semester students evaluate their teachers. Those teachers with poor evaluations can be replaced. Feedback is provided to the lecturers so they can improve their performance.
Reason 6: UP is a member of the South East Asian Association of Dental Education (SEAADE) and the International Dental Collaboration of the Mekong River Region (IDCMR) – and many students have the opportunity to attend their international conferences each year.  As part of belonging to the IDCMR, senior students have a chance to apply for a 1-month exchange program with Mahidol University (Thailand).
Reason 7: UP welcomes visiting lecturers from overseas to come and provide additional teaching to our students. In the past year we have had over 30 visiting lecturers from many countries.
Reason 8: UP introduces students to the clinic in year 4, semester 1. This gives them plenty of opportunity to develop their clinical skills over the following 4 years before graduation. The new clinic has perhaps the best equipment of all the dental schools in Cambodia. Over $250,000 has been spent on setting up the clinic with equipment from Italy, Japan, Germany and other countries.
Reason 9: UP encourages research, and will assist students in years 6 and 7 to prepare to carry out research for their graduation thesis. In 2014 7 of our dental students took part in research projects: one was about a new type of plaque disclosing toothpaste, and the other the National Oral Mucosal Lesions Survey. In 2015 research was carried out by students on Problem Based Learning, the SEAL Cambodia project, and water fluoridation.
Reason 10: The Department of Dentistry at UP is increasingly engaging with local communities and is sending its students out for oral health promotion and basic dental treatment activities. In 2015 all year 4 students participated in the SEAL CAMBODIA project – which is a prevention project in Phnom Penh primary schools.
How can I apply to UP?
Interested students are invited to come to UP at any time to talk with our staff in the Information Office and in Department of Dentistry, and see our new facilities. You can also email us on: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
We warmly welcome you to apply for dentistry at UP as your first choice. We are sure you will be glad you chose UP!
ទន្តពេទ្យជាអាជីពដ៏ពេញនិយមមួយ​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។  ​វាជាអាជីពមួយដែលគួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍  និងត្រូវបានគេឲ្យតម្លៃ។ សព្វថ្ងៃនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញសាលាបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកទន្តសាស្ត្រមានចំនួន ៥។ សម្រាប់សាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្ត្រ យើងជឿជាក់ថាយើងមានមុខវិជ្ជាល្អៗ បំផុតសម្រាប់ផ្តល់ជូននិសិ្សត។
ហេតុផលទី ១៖ សាកលវិទ្យាល័យ  ពុទ្ធិសាស្ត្រ គឺជាសាលាទន្តសាស្ត្រថ្មីមួយដែលមានបុគ្គលិកពោរពេញទៅដោយបទពិសោធន៍ មានគំនិតថ្មីៗ រួមជាមួយនឹងសម្ភារ ឧបករណ៍ថ្មីៗ។ ក្នុងមួយឆ្នាំសាលាមានលទ្ធភាពទទួលសិស្សឲ្យចូលរៀនបានចំនួន៦០ នាក់។ អគាររបស់យើងភាគច្រើនថ្មី ចំណែកឯទីតាំងសមស្របស្ថិតនៅចំកណ្តាលទីក្រុង ។
ហេតុផលទី ២៖ បុគ្គលិករបស់យើងប្រឹងប្រែងធ្វើការយ៉ាងល្អបំផុតដើម្បីជួយឲ្យនិស្សិតទទួលបានជោគជ័យ។ យើងជ្រើសរើសតែសាស្ត្រាចារ្យ និងគ្រូបង្ហាត់បង្ហាញគ្លីនិកល្អៗ ទាំងជនជាតិខ្មែរ និងបរទេស ដើម្បីជួយដល់និស្សិត។ សាស្ត្រាចារ្យរបស់យើងជាច្រើននាក់បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់ក្រោយឧត្តមសិក្សា។ សិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ ពុទ្ធិសាស្ត្រ យើងប្រាកដថា បុគ្គលិករបស់យើងប្រឹងប្រែងធ្វើការដើម្បីឲ្យការអប់រំរបស់អ្នកទទួលបានជោគជ័យ។
ហេតុផលទី ៣៖ យើងមានបន្ទប់សម្រាប់អនុវត្តលើធ្មេញសប្បនិម្មិត និងគ្លីនិកទន្តសាស្ត្រល្អបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានម៉ាណឺកាំងប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ផលិតពីប្រទេសជប៉ុនចំនួន៣០ និងមានកៅអីទន្តសាស្ត្រជប៉ុនចំនួន១៥កៅអី។ និស្សិតអាចអនុវត្តបច្ចេកទេសទន្តសាស្ត្រ (ជាឧទាហរណ៍ ការឆាបធ្មេញដើម្បីប៉ះ) មុនពេលអនុវត្តលើអ្នកជំងឺដោយផ្ទាល់។
ហេតុផលទី ៤៖ សាកលវិទ្យាល័យ ពុទ្ធិសាស្ត្រ យកចិត្តទុកដាក់ចំពោះនិស្សិត។ សាកលវិទ្យាល័យ លើកទឹកចិត្តនិស្សិតដែលរៀនពូកែ ព្រមទាំងផ្តល់ជារង្វាន់ផងដែរ។​ យើងមានសកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សា ក៏ដូចជាក្លឹបសិក្សាបន្ថែមទៀតជួយឲ្យនិស្សិតទទួលបានជោគជ័យក្នុងការសិក្សារបស់ពួកគេ។ ការិយាល័យកិច្ចការនិស្សិតរបស់យើង ធ្វើការយ៉ាងសកម្មក្នុងការបំពេញតម្រូវការបស់និសិ្សត។
ហេតុផលទី ៥៖ សាកលវិទ្យាល័យ  ពុទ្ធិសាស្ត្រ ផ្តល់តម្លៃចំពោះការបញ្ចេញមតិយោបល់របស់និស្សិត។ រាល់ឆមាសនីមួយៗ និស្សិតបានធ្វើការវាយតម្លៃលើការបង្រៀនរបស់សាស្រ្តាចារ្យរបស់ពួកគេ។ សាស្ត្រាចារ្យទាំងឡាយណាដែលមានការវាយតម្លៃថាបង្រៀនមិនល្អនឹងត្រូវបានប្តូរចេញ។ ការវាយតម្លៃរបស់និស្សិតគឺត្រូវបានផ្តល់ជូនដល់ទៅដល់សាស្ត្រាចារ្យ ដូច្នេះពួកគាត់អាចពង្រឹងនូវការបង្រៀនឲ្យកាន់តែប្រសើរបន្ថែមទៀត។
ហេតុផលទី ៦៖ សាកលវិទ្យាល័យ  ពុទ្ធិសាស្ត្រ ជាសមាជិករបស់សមាគមអាស៊ីអាគ្នេយ៍សម្រាប់ការអប់រំផ្នែកទន្តសាស្ត្រ (SEAADE) និងជាសមាជិកគណៈកម្មការទន្តសាស្ត្រអន្តរជាតិនៃតំបន់ជុំវិញទន្លេមេគង្គ (IDCMR) ។​ និស្សិតជាច្រើននាក់មានឱកាសទៅចូលរួមសន្និសិទអន្តរជាតិជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ ក្នុងនាមជាសមាជិក IDCMR, និស្សិតឆ្នាំទី៤ មានឱកាសដាក់ពាក្យក្នុងកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍សិក្សាជាមួយនឹងសាកលវិទ្យាល័យ Mahidol  (ប្រទេសថៃ)។
ហេតុផលទី ៧៖ សាកលវិទ្យាល័យ ពុទ្ធិសាស្ត្រ បានស្វាគមន៍សាស្ត្រាចារ្យមកពីបរទេស មកទស្សនកិច្ចនិងផ្តល់នូវការបង្រៀនបន្ថែមទៀតទៅដល់និស្សិតរបស់យើង។ កាលពីឆ្នាំមុនយើងមានគ្រូឧទេ្ទសជាង៣០ នាក់ មកពីបណ្តាប្រទេសជាច្រើន។​
ហេតុផលទី ៨៖ សាកលវិទ្យាល័យ  ពុទ្ធិសាស្ត្រ រៀបចំឲ្យនិស្សិតចូលគ្លីនិកចាប់តាំងពីឆមាសទី ១ ឆ្នាំទី ៤ ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឲ្យនិស្សិតអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពជំនាញគ្លីនិករបស់គេក្នុងរយៈពេល៤ឆ្នាំ មុនពេលបញ្ចប់ការសិក្សា។ គ្លីនិកទន្តសាស្ត្រដ៏ថ្មីរបស់យើង អាចជាគ្លីនិកមួយដែលបានបំពាក់នូវឧបករណ៍ដ៏ល្អបំផុតក្នុងចំណោមមហាវិទ្យាល័យទន្តសាស្ត្រដទៃទៀតនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទឹកប្រាក់ជាង ២៥០,០០០ ដុល្លារ ត្រូវបានចំណាយដើម្បីបង្កើតនូវគ្លីនិកដោយមានបំពាក់នូវឧបករណ៍មកពី ប្រទេសអ៊ីតាលី ជប៉ុន អាល្លឺម៉ង់ និង បណ្តាប្រទេសដទៃទៀត។
ហេតុផលទី ៩៖ សាកលវិទ្យាល័យ  ពុទ្ធិសាស្ត្រ លើកទឹកចិត្តក្នុងការធ្វើការស្រាវជ្រាវដែលនឹងជួយដល់និសិ្សតឆ្នាំទី៦ និងទី​៧ ក្នុងការស្រាវជ្រាវសម្រាប់ការធ្វើនិក្ខេបបទរបស់ខ្លួននៅពេលបញ្ចប់ការសិក្សា។ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ និស្សិតទន្តសាស្ត្ររបស់យើងចំនួន​ ៧ នាក់បានចូលរួមចំណែកក្នុងគម្រោងស្រាវជ្រាវជាច្រើន៖ គម្រោងមួយគឺនិយាយអំពីប្រភេទនៃថ្នាំដុសធ្មេញដោយមានបំពាក់ពណ៌ដើម្បីមើលសម្អេកធ្មេញ និងមួយទៀតនោះគឺការអង្កេតថ្នាក់ជាតិស្តីអំពីជំងឺដំបៅក្នុងមាត់ និងមហារីកមាត់។ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៥ ការស្រាវជ្រាវត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយមាននិស្សិតជាច្រើននាក់ចូលរួម ទៅលើគម្រោង (PBL) ការសិក្សាដោះស្រាយដោយផ្អែកលើបញ្ហា, គម្រោង SEAL កម្ពុជា និង ការដាក់សារធាតុហ្វ្លុយអរក្នុងទឹក។
ហេតុផលទី ១០៖ ផ្នែកទន្តសាស្ត្រ នៅសាកលវិទ្យាល័យ  ពុទ្ធិសាស្ត្រ បង្កើននូវទំនាក់ទំនងយ៉ាងល្អជាមួយនឹងសហគមន៍ ដោយបានបញ្ជូននិស្សិតរបស់ខ្លួនទៅផ្សព្វផ្សាយអប់រំ លើកកម្ពស់សុខភាពមាត់ធ្មេញ និង ធ្វើការព្យាបាលបឋមជាចាំបាច់ដល់ប្រជាជនក្នុងសហគមន៍។ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០១៥ និស្សិតឆ្នាំទី៤ទាំងអស់ បានចូលរួមក្នុង គម្រោង SEAL កម្ពុជា ដែលគឺជាគម្រោងការពារជំងឺពុកធ្មេញលើកុមារកម្ពុជានៅតាមសាលាបឋមក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ។